Sıkça Sorulan Sorular

Kodris ile ilgili tüm sorular ve cevapları

Kodris Hakkındaki Genel Sorular

Kodris; ilköğretim, ortaöğretim ve lise seviyesindeki öğrencilere müfredat doğrultusunda kodlama öğretmek için kurulmuş dijital bir platformdur. Öğrencilerimiz oyunlaştırılmış platformumuzla Python yazılım dilini eğlenerek öğrenir.

7-16 yaş arasındaki öğrenciler için tasarlanmıştır. Ancak her yaş seviyesindeki kullanıcılar kodlama öğrenmek için Kodris’i tercih edebilirler.

Kodris platformunu kullanmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayara, iPad ya da Android tablete sahip olmanız yeterlidir. Ayrıca herhangi bir uygulama yüklemeye gerek yoktur.

Her bir sınıf seviyesi için konular farklılık göstermektedir. Programlamanın temeli olan repeat döngüsü, for döngüsü, diziler, değişkenler vb. konular tüm seviyelerde yer almaktadır.

Windows kullanıcıları Google Chrome; Mac kullanıcıları Safari tarayıcılarının güncel sürümleri ile eğitim platformunu kullanabilirler.

Üniversitelerin ilgili bölüm başkanları danışmanlığında, Türk mühendisler ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinden oluşan, alanında uzman genç bir kadro tarafından geliştirilmiştir.

Kodlama eğitimi platformu temel olarak bilgisayar ekranında kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Bununla birlikte 1920X1080 ve üstü ekran çözünürlüğüne sahip tabletlerdeki internet tarayıcıları üzerinden kullanılabilmektedir.

Kodlamaya yeni başlayan öğrencilerimize yazımı kolay, anlaşılır söz dizimine sahip ve günümüzde yaygın olarak kullanılan “Python” dilini öğretiyoruz.

Kodris platformunda; Türkçe, İngilizce ve Arapça dil desteği bulunmaktadır.

Kullanım Aşamasındaki Sorular

www.kodris.com adresinden “Ücretsiz Dene” butonuna tıklayarak Kodris Studio platformuna ulaşabilirsiniz. Açılan ilk görev sahnemizde karakterimiz tavşanın havuca ulaşabilmesi için gerekli kodlar hazır halde gelmektedir. “Çalıştır” butonuna tıklayarak görevi tamamlayabilirsiniz. Görev tamamlandıktan sonra “Sonraki Sahne” seçeneğiyle yeni görevlere ulaşabilirsiniz.

Kodris’i kullanmaya başlarken kodlamayla ilgili herhangi bir ön bilgiye ihtiyaç duymazsınız çünkü hedefimiz sıfırdan başlayanlar için de kodlamayı öğretmektir. İhtiyacınız olan tüm bilgilere Kodris içerisinden ulaşabileceksiniz.

Kodris Studio içerisinde bulunan “Kodris Sözlük” üzerinden komutların açıklamalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca, konu anlatım dokümanlarından komutların kullanım amaçlarını öğrenebilirsiniz.

Kodris, öğrencilerinize sadece kodlamayı değil, en kısa kodu yazarak çözüme ulaşmayı da öğretmeyi amaçlayan bir platformdur. Öğrencileriniz görevleri tamamlarken yazmış oldukları komutları olabilecek en kısa şekliyle yazmalıdır. Gereksiz tekrarlardan ve uzun yolu kullanarak çözüme gitmekten kaçınmalıdır. Görev çözümleri sonucuna göre eğer öğrencileriniz çözümü belirttiğimiz en uygun şekilde yapabilirlerse üç yıldız kazanırlar. Çözüme ulaşmaya çalışırken en kısa yol haricinde uygulanmış çözümler için iki ya da tek yıldız alırlar.

Mevcut sahnede kodlama çözümü: doğru çözüm adımları ile yapıldıysa bir sonraki göreve geçmenizi sağlayacak “Sonraki Sahne” seçeneğine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Görevleri tamamladıkça bir sonraki göreve geçebilirsiniz. Tamamlanmayan görevi atlayarak bir sonraki göreve geçebilme imkânınız yoktur. Çözüme yönelik ipuçlarına Kodris robotuna tıklayarak ulaşabilirsiniz bu sayede zorlandığınız görevlerde yardım alabilirsiniz.

Öğrencilerimize kodlamayı öğretirken senkronize çalışan iki modumuz bulunmaktadır. Blok Modu sayesinde, öğrencilerimiz sürükle – bırak yöntemiyle kodlama mantığını en basit ve sade şekilde kavrarlar. Senkronize çalıştıkları için blok modunda oluşturulan bloklar, Kod Moduna geçildiğinde metin olarak görülebilir. Aynı şekilde kod modunda oluşturulan komutlar, Blok Moduna geçildiğinde blok halleri de görülebilir. Yeni başlayanlar için blok modundaki sürükle – bırak yöntemi kullanım kolaylığı sağladığı için kodlamaya başlarken ilk adım niteliğindedir.

Kodris içerisinde yer alan sahnelerimiz karelerden oluşmaktadır. Karakterimizin ilerlemesi gereken miktarı sahnede yer alan kareleri sayarak hesaplayabilirsiniz.

Kodris platformu içerisinde görevleri tamamlarken arka plan sesinin açık olması zorunlu değildir. Ancak arka plan sesiyle birlikte kullanılması görevleri tamamlarken odaklanmayı sağlar. Arka plan sesini kapatmak için “Ayarlar” butonuna tıklamanız ve arka plan sesini kapatmanız yeterlidir. Tamamen kapatmak yerine aynı sekmeden arka plan ses seviyesinin düzeyini değiştirebilirsiniz.

Öğretmenlerin Kullanımı İle ilgili Sorular

Kodlama öğretirken hiçbir sorun yaşamamalarını sağlamak adına Kodris platformu içerisinde öğretmenlerimize yönelik olarak hazırlanmış öğretmen rehberi bulunmaktadır. Bu rehber sayesinde ders içerisinde işlenecek konuya ilişkin açıklamalara önceden ulaşabileceksiniz. Rehber içerisinde konuya ilişkin açıklama, ders içerisinde uygulanabilecek örnek etkinlikler ve bazı görevlerin çözüm yolları bulunmaktadır.

Hazırlamış olduğumuz öğretmen rehberi sayesinde ders içerisinde işlenecek konuya yönelik ön hazırlık yapma imkânı bulabilirsiniz. Rehberimiz içerisinde derste işlenecek konuya yönelik açıklamalar bulunmaktadır. Ayrıca sınıf ortamında uygulayabileceğiniz örnek etkinlikler ve ders sonunda verilebilecek örnek ödevler bulunmaktadır. Öğretmen Paneli’nde “Yardım” sekmesinden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında sitemizde sorularınızı direkt yöneltebileceğiniz online destek servisimiz bulunmaktadır.

Öğretmen olarak giriş yaptığınızda kullanabileceğiniz öğretmen ekranı sayesinde öğrencileriniz için sınıf oluşturup, onları oluşturduğunuz sınıfa kaydedebilirsiniz. Sınıfınızdaki öğrencilerin seviyelerini, gelişimlerini ve sahne çözümlerini de bu ekranı kullanarak takip edebilirsiniz.

Deneme sürümü için yapacağınız kayıt sırasında öğretmen olarak giriş yaparsanız adınıza açılmış bir öğretmen hesabınız olacaktır. Bu hesabı kullanarak giriş yaptığınızda Kodris platformu içerisinde kullanabileceğiniz öğretmen yetkileriniz olacaktır. Bu yetkiler ile sınıf oluşturabilir ve oluşturduğunuz sınıf ile birlikte ilk 25 göreve erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca size özel hazırlanmış olan öğretmen rehberine de ilk 25 görev için ulaşabilirsiniz. Öğretmen deneme sürümü için 30 gün süre kısıtlaması bulunmaktadır.

Tüm konuları kapsayacak şekilde hazırlanmış Ankara Üniversitesi tarafından onaylı müfredatımızda toplamda 20’den fazla konu ve her seviyeye özel hazırlanmış sahne bulunmaktadır.

Görevlerin çözümlerine ulaşabilmek için sisteme öğretmen olarak kaydolmanız gerekmektedir. Kaydın ardından kurumunuz satın aldıktan sonra platformdan tüm görevlerin çözümlerine ulaşabilirsiniz. Çözümlerimiz içerisinde doğru cevapların Kod Modu ve Blok Moduna göre hazırlanmış hallerini görebilirsiniz.

Öğretmen ekranını kullanarak oluşturduğunuz sınıfınıza eklediğiniz öğrencileri çıkartma işlemini “Öğretmen Paneli”ni kullanarak yapabilirsiniz.

Okula özel üyelik alımı ve ayrıntılı bilgi için sitemizin ana sayfasında bulunan “Hemen Satın Al” butonuna tıkladıktan sonra uygun planı seçerek “Hemen Satın Al” butonuna tıklayıp okulunuzla ilgili gerekli bilgileri girerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satın Alma Sürecindeki Sorular

Ana sayfamızda bulunan “Ücretsiz Dene” butonuna tıkladıktan sonra “Üye Ol” butonuna tıklayarak üye olabilirsiniz.

Bireysel alımlar için ana sayfamızda bulunan “Hemen Satın Al” butonuna tıklayıp size uygun ödeme planını seçerek satın alabilirsiniz. Kurumsal alımlar için sitemizin “Hemen Satın Al” sayfasında bulunan “Hemen Teklif Al” butonunu tıklayıp okulunuzla ilgili gerekli bilgileri girerek bizimle iletişime geçebilirsiniz. İlgili ekip arkadaşlarımız en kısa sürede sizlere teklif verecektir.

Ödeme işlemlerinizi kredi kartı kullanarak veya havale yoluyla yapabilirsiniz. Kurumsal abonelik ödemeleri için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ödeme sayfamız dahil tüm platform 256 bit SSL veri şifreleme güvenlik teknolojisi ile korunmaktadır. Ayrıca sistemimizde kredi kartı ile alımlarda son aşama olan ödeme aşamasında, kullanıcı seçtiği bankanın ödeme sayfasına yönlendirir. Bu sayfa yeni bir pencerede açılır ve kullanıcı bu sayfada istenen bütün bilgilerini doğrudan ilgili banka ile paylaşır. kodris.com kredi kartı ile alımlarda günümüzün en üst güvenlik teknolojisi kabul edilen “3D SECURE” (3 Boyutlu Güvenlik) teknolojisini kullanır. Bu şekilde kullanıcı kredi kartı bilgilerini sadece seçtiği banka ile paylaşmış olur ve ödemesini “banka seviyesinde güvenli ödeme altyapısı üzerinden” gerçekleştirir.

Sitemize giriş yaptıktan sonra profil sayfanızda “Hesap Bilgileri” kısmında üyelik bitiş tarihinizi görebilirsiniz.

Şimdi Ücretsiz Deneyin

Yüz binlerce öğrenci, öğrenmen ve okul Kodris kullanıyor