Kodris ile Çocuklar
21. Yüzyıla Hazır!

Kodris platformu öncelikle 7-16 yaş arasındaki çocuklara kodlama öğretmek amacıyla kurulmuş bir platformdur.

Kodris Oyun Modları

Kodlama ve algoritma ile çocuklar 21. yüzyıl becerilerinden; problemlere farklı yönleriyle bakıp çözümler üretebilmeyi, sistemli ve yaratıcı düşünebilmeyi ve en kısa çözüm önerileri sunabilmeyi kazanırlar. Çünkü; öğrenciler algoritma mantığını kavradıklarında her şeyin belirli bir düzen içerisinde gerçekleştiğini, belirli bir sıra ile olmadığı zaman yapılması gereken işlemlerin gerçekleşmediğini kavrarlar. Kodlama sadece bilgisayar bilimleri ile sınırlı olmayıp, disiplinler arası etkileşim açısında da çok önemlidir.

Algoritmik düşünme, analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi çağımızın becerilerinin önemini farkeden bir çok gelişmiş ülke bu yolda eğitim sistemlerinde köklü değişiklik yapma yoluna gitmişlerdir. ABD, İngiltere, Fransa, Finlandiya, Almanya, Güney Kore, İsrail gibi ülkeler 21.yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta kodlama eğitimi ile bu becerileri kazandırmak amacıyla ilkokuldan itibaren eğitim müfredatlarına kodlama dersini eklemişlerdir. Kodris platformu temel olarak ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde gereksinim duyulan ve öğrencilerin algoritmik/bilişimsel düşünme becerilerini arttırarak ileri düzeyde bilgisayar becerisi için temel oluşturmayı sağlayan e-öğrenme imkanı sunmaktadır.

Konusu itibariyle Kodris, özel ve devlet okullarında AR-GE si yapılmış (Farklı yaş gruplarına göre öğrenme düzeyi vs.), müfredatı olan, oyun temelli, online, öğrenci-öğretmen etkileşimi olan, algoritma kurmayı öğreten, gerçek bir kodlama dili öğreten online e-öğrenme platformudur. Kodris platformu oluşturulurken ulusal ve uluslararası literatür taramaları yapılmıştır. Üniversiteler ve okullar ile kurulan iş birliği sayesinde pek çok kez değerlendirilme imkânı bulunmuştur. Müfredatımız, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesi tarafından onaylıdır.Aynı zamanda dünyanın en büyük eğitim firmalarından biri olan Pearson tarafından da onaylanmıştır.

Kodris Topluluğuna Katılın

Yüz binlerce öğrenci, öğretmen ve okul Kodris kullanıyor

Okul
0 +
Öğrenci
0 +
Saat Kodlama
0 +
Öğretmen
0 +

İçerik ve Kazanımlar

  • Öğrencilerimize algoritma kurma ve kurulan algoritmayı kodlamayı öğretme,
  • Bilgisayar gibi düşünme temeline dayanarak analitik düşünebilmeyi öğretme,
  • Problemleri en kısa yoldan çözebilme yeteneğini geliştirmeyi amaçlıyoruz.
Kodris’te kullandığımız öğretim tekniklerini belirlerken dikkat ettiğimiz kritik noktalar:
  • Konularımızı kolaydan zora, basitten karmaşığa ve bilinenden bilinmeyene doğru sıraladık.
  • Arka plan sesi kullanarak etkili, eğlenceli ve oyun tabanlı bir öğrenme ortamı oluşturduk.
  • Akıllı takip sistemimiz sayesinde öğrencilerimizin yapmış oldukları çözümleri otomatik değerlendirip puanlayan bir sistem geliştirdik.
  • Kodris ile ilgili her türlü sorunuza anında yanıt verebilmek için canlı destek servisimizi kurduk.
Kodris

Çocuklar Eğlenerek Öğrensin

Kodris platformunun en önemli farklılıklarından biri Python programlama dilini öğrenirken aynı anda metin tabanlı ve blok tabanlı kodlamayı destekleyebilmesidir. Akıllı kontrol sistemi sayesinde öğrencilerin öğrenme düzeyi takip edilmektedir.

Python anlaşılması kolay söz dizimi sayesinde kodlamaya yeni başlayanlar için en çok tercih edilen programlama dilidir. Öğrencilerimiz Kodris ile öğrendikleri bilgilerle Python programlama dilinde platformdan bağımsız şekilde yazılım geliştirebilirler.

Her seviyeye göre özel olarak hazırlanan müfredatlarımızın sahneleri belirlenirken yaş grupları ve öğrenme biçimleri dikkate alınmıştır.

Kodris içerisinde öğrencilerinizin görev çözümlerine yönelik detaylı takiplerini yapabileceğiniz “Öğretmen Paneli” bulunmaktadır. Derslerinizi verimli şekilde işlemenize yardımcı olacak öğretmen rehberi içerisinde ise ders planları sizler için hazırlanmıştır.

Öğrencilerimiz Kodris içerisinde yer alan 3 boyutlu izometrik platform üzerinde 16 karakterimizi hedefe ulaştırmaya yardımcı olmaktadır. 16 karakterimiz arasında ana, yardımcı ve engelleyen karakterlerimiz bulunmaktadır. Öğrencilerimiz karakterlerimizi hedefe ulaştırmaya çalışırken Python dilini öğrenmektedirler.

Yeniliklere açık, araştırmayı seven, alanında uzman genç kadrosuyla Kodris sürekli kendini yenileyerek çalışmalarına devam etmektedir.

Şimdi Ücretsiz Deneyin

Yüz binlerce öğrenci, öğretmen ve okul Kodris kullanıyor